Juju Blog

Sosyal mesafeyi koruyalım

Sosyal mesafeyi koruyalım

 

Bu karantina döneminden kendinizin bir süper versiyonu olarak çıkmak zorunda değilsiniz.

Sosyal mesafeyi koruyalım : Gerçekten bunu bir kampa çevirmek zorunda mıyız? Meditasyona başlamak, 10 kitap bitirmek ve her gün egzersiz yapmak, yeni bir hobi edinmek zorunda mıyız?

Sosyal mesafeyi koruyalım

Sosyal mesafeyi koruyalım

Bu salgının bize doğru geleceğini aslında tahmin ediyorduk. Hayal etmesi çok zor ama çöl gibi sokaklar, dolmuş hastaneler ve boşaltılmış süpermarketler. 2 haftayı geçen bir süredir biz de dünyanın geri kalanı gibi evlerdeyiz. Şimdiden “good mood” için çabalamalar başladı bile. Bir kısım bunun tamamen dışında ve kesinlikle dahil olmak istemiyor. Hatta belki sosyal medyaya baktıkça suçluluk hissediyor. Bazısı da bu süreci koltuğuna yatıp hiçbir şey yapmayarak geçirmek istiyor. Onlara göre de bu “etkin” geçirme propogandası çok yorucu.

Eskiden “bakın hayatım nasıl da güzel” yarışması vardı sosyal medyada şimdi de “bakın benim karantinam nasıl da güzel ve verimli” yarışına döndü sanki. Bu dönemi romantikleştirip günlük tutmak, ekranın başına geçip spor yapmak, koşuya çıkmak, sigarayı bırakmaya çalışmak, yeni bir online kursa üye olmak, kitaplar okumak, neredeyse bu dönemden aşçı olarak çıkmak zorunda değilsiniz evet. Belki de günde 13 saat uyumaya bu gerginliği, korkunluğu hissedip koltuğunuza çekilmek ve sadece solitaire oynamak istiyor da olabilirsiniz.

Bu bir festival dönemi değil. Haklısınız. Bize bağlı olmayan ama yaşamak zorunda kaldığımız bu dönemi kalıcı ve büyük bir depresyona dönüştürmeden bundan çıkmaya çalışmak iyi bir çaba. Ama bu gücü kendinizde bulamıyor olabilirsiniz. En azından bir süre… Rahat olun lütfen.

Harari sosyal medyanın deneyimleri paylaşmaya mecbur bıraktığını söylüyor. Aslında o anda değilsiniz o anda bulunmanızın tek sebebi beğeni almak. Bu da sizi kendi bedeninizden ve ruhunuzdan koparıyor dolayısıyla mutsuzluğa, huzursuzluğa giden bir yol bu. Yani sosyal medyayı boşverin. İçinizden nasıl geliyorsa…

Bu dönemi kendinizin bir süper versiyonuna çevirmeye çabalamak zorunda değilsiniz.

Biz müsaadenizle size fikirler vermeye, umut olmaya, yüzünüzü biraz güldürmeye çalışmaya devam etmek istiyoruz. İstemezseniz gülmeyin mecbur değilsiniz.

Çok ufak bir hatırlatma, Sağlık çalışanlarına indirimimiz bu durum bitene kadar devam edecek ve herkese kargomuz artık ücretsiz. Kendinize çok dikkat edin. Evden çıkmayın, sosyal mesafeyi koruyun ve Juju içerek bağışıklığınızı güçlendirmek isterseniz bize sipariş verin.

Çok çok sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir