Juju Blog

Bütünsel Sağlık

Bütünsel Sağlık

 

“İnsanların en büyük problemleri, sessiz bir odada yalnız kalamamaktan dolayı ortaya çıkar,”

 

Bütünsel Sağlık  yetersizliğini çok derin hissettirir.

Hep birlikte fakat herkesin farklı şekilde yaşadığı bu sıradışı kriz döneminde bir çok duyguyu çok daha derinlemesine hissediyoruz. Her gün farklı hissediyoruz. Bir gün yeni keşifler, bir gün derinlemesine bir acı çekiyoruz. Acıtsın sorun değil büyük değişimler acıyla öğreniliyor.

Dün olduğu gibi bugün de eskiden ne yaptığımızı hatırlamamıza gerek yok yarın ne yapacağımıza karar vermemiz daha önemli.

Son blog yazımızda söylediğimiz gibi bu dönemin sizden bir süper versiyon çıkarmasını beklemek fazla iddalı olur. Sadece buradan sağlıklı çıkmayı başarmak dahi iyi bir adım.

Bu inançla sizler için küçük bir rehber hazırladık. Bu rehberde bize iyi gelen rutinleri bulacaksınız. Belki bugün belki daha sonra kullanırsınız ya da belki hiçbir zaman…

Huzuru sağlayın

Evet bu sizin elinizde. Sadece sizin 😉

Namaste 🙂

Kendini sosyal medyanın “derinliklerine” kaptırmak orada olup bitenleri yakalamaya çalışmak eskiden yaşadığımız eziyetin bir başka versiyonu sadece. Buna bir limit koyabilirsiniz. İnstagram ayarlardan her gün instagrama girdiğiniz süreyi limitleyebiliyorsunuz artık. Kendi limitiniz koyun derim.

Bir çok insanın sosyal medyasında gördüğümüz gibi bu değerlendirilebilir bir dönem olabilir. Normalde hayatın koşturmacasından yapamadığımız bir çok şeyi bu sırada yapabiliriz.

Günlük tutun

Her gün ne hissettiğini yazmak bu günler geçtikten sonra bu dönemi nasıl geçirdiğinize dönüp bakmanız açısından da keyifli olur. Diğer yandan hissettiklerinizi kağıda dökmek sizi rahatlatacaktır.

Bütünsel Sağlık

Bütünsel Sağlık

Hedefler koyun

Hedefler koyup günlerinizi bu hedeflere uygun şekilde programlayın.Böylecek zaman elinizden kayıp gitmez. Kendi sessizliğinizde, kendinize güzellikler yaparak yakalarsınız. Örnek her gün pilates, yüz yogası, resim atölyesi, satranç… Herkesin istekleri farklı farklı. Küçük idealist hedefler koyun iki en fazla üç tane. Sonra zamanla bunları ihtiyaç ve keyfinize göre düzenlersiniz.

Sabah ve akşamlarınıza bir rutin ekleyin

Günün başına ve sonuna birer rutin koyarsanız temeli sağlam yapmış olursunuz. Bu dönemi atlattıktan sonra da devamı gelebilir. Nasıl ki sabah uyanıp hiç düşünmeden dişlerimizi fırçalıyoruz onun gibi düşünün. Uyanır uyanmaz kuru fırçalama yapmak iyi bir fikir olabilir belki? Dil temizliği? 5 dk yüz yogası.

Sağlıklı beslenin

Tabii ki bunu da yazacaktık. 🙂

Beslenmeyle ilgili de ciddi bir aydınlanma yaşadık. Bağışıklığın güçlü olmasının önemi, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin doğayı ve bizi kurtarıcı etkisinin altı çok çizildi bu sıralar. Ailenizle birlikte sağlıklı sofralar kurabilirsiniz. Çok da sıkın demiyoruz %80 iyi %20 aman boşver beslenmesi olabilir.

Jujuları Pazartesi ve Perşembe günleri evinize teslim etmeye devam ediyoruz. Evdeki herkes günde ya da en kötü iki günde bir 1 adet yeşil içecek içse. Şu içimizdeki ve dışımızdaki tüm toksinlerden arınsak harika olmaz mı? Hem de tüm aile… Miss gibi.

Ne zamandır Juju Sıvı Detoksu yapamıyordunuz iş günü yapmak gözünüzde büyüyordu hafta sonu da dışarıda programınız vardı. Şimdi bu iki sebep de olmadığına göre bir detoks güzelliğine fırsatınız var artık.

Aralıklı orucu denemiş miydiniz? Akşam son yemek yediğiniz saat ile sabah ilk yemeğiniz arasında 16 saat aralık bırakmanız gerekiyor. Son dönemin popüler beslenme planı için de iyi bir fırsat. Sabah çok da zorlanmamak için bir yeşil Juju içebilirsiniz.

Bütünsel Sağlık

Bütünsel Sağlık

Hareket edin

Hareket edin. Juju’nun instagramından sizlerle ücretsiz yoga, pilates videoları paylaşıyoruz. Günde sadece 45 dk ayırın. Hareket etmek zihninizi de sizi de özgürleştirecek.

İşin güzel tarafı bu evde spor rutinini bir yakalarsanız artık sizin disiplininiz olur ve sonra üşenseniz de bırakmayacak bir hale gelirsiniz. Harika bir kazanç olarak kalır 🙂

Meditasyon

Gerçeklikten uzaklaşmak değil aksine gerçekliğe daha da yakınlaşmak için meditasyon yapabilirsiniz.  Hiçbir şey yapmayın, nefesinizi kontrol etmeye ya da belli bir biçimde nefes alıp vermeye çalışmayın. Sadece şu anın gerçekliğini izleyin. Nefesiniz bedeninize girerken bunun sadece farkına varın. Çıkarken aynı şekilde. Dikkatiniz dağıldığında bunun farkına varın. Bu sanki merkezine toplanmak gibi bir his. O hisde yoğunlaşın.

Meditasyon yoluyla zihninizi kontrol altına almak ufkunuzu açan bir deneyim olacak.

Sadeleşin

Ne zamandır evde o mumları ve tütsüyü yakıp uzun bir duş almamıştınız. Sonrasında bir cilt maskesi yapmamıştınız şu sıralar tam zamanı. Aromaterapiye ilginiz varsa bitkilerin yağlarının kokusu ve faydalarına da biraz göz atarsınız belki.

Fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Mutfaktaki ve tabii ki giyinme dolabınızdaki.

Bedeninizi ve evinizi temizler, tazelenir, sadeleşirsiniz.

Listeler

Kitap listesi, film listesi o güzel günlüğünüze bu ikisini de eklemeye ne dersiniz?

 

Bizi takip edin. Biz size sürekli sağlıklı beslenme, keyifli vakit geçirme, yeni atıştırmalık tarifleri güzellikler, umutlar, sevgiler vaad ediyoruz.

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK.

Öyle ya da böyle olacak illa ki. Güzel alışkanlıklar yanımıza kar kalsın. İnsan her şeye alışıyor en azından güzelleri ideal akılla biz seçip hayatımıza katalım 😉

Öpüyoruz herkesi ama uzaktan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir