Juju Blog

Neden şişiyoruz ?

NEDEN ŞİŞİYORUZ

Neden şişiyoruz ? : Sabah kalktınız işe gitmek için eteğinizi, pantolonunuzu giydiniz. Gayet rahat kapandı düğme. Her şey yolunda. Öğleden sonra akşamüstüne doğru korkunç bir şişkinlik. Gaz mı deseniz, ne deseniz bilmiyorsunuz. Düğme zor duruyor yerinde ahh bir açabilseniz o kadar rahatlayacaksınız ki. Konsantrasyon gidiyor, hayat kalitesi düşüyor. Bir tane soda alıyorsunuz bir işe de yaradığı yok aslında…

 

Öğleden sonra yaşanan bu şişklinlik sorunu birçoğumuzun tanıdık baş belası. Peki neden? Peki nasıl kurtuluruz bu sıkıntıdan?

Neden şişiyoruz

Neden şişiyoruz

Öncelikle bir doktora başvurmakta fayda var tabii ki. Bazı testlerden geçmek gerekli.

Uzmanlar bu konuda çok fazla çiğ sebze yemenin ya da süt ürünleri, glüten içerikli yiyecekler, fazla tuz tüketiminin sebep olabileceğini söylüyorlar. Öncelikle bunları bir gözden geçirmek de fayda var. Bir süre bunların tüketimini kısıtlayarak bir gözlem yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda 21 günlük bir süreci göz önünde bulundurmak gerekli.

Yeterince su içiyor musunuz mesela? Su tüketiminizi de makul bir seviyede tutup tutmadığınızı kontrol edin. Günde 2 buçuk 3 litre alkali su tüketmek de iyi olacaktır.

Tuz tüketimi gibi fazla şeker tüketimi de şişkinliğe neden olabilir. Tatlı tüketiminizi sınırlayın.

Bizden bazı tavsiyeler ise şöyle:

1.Küçük öğünler hazırlayın kendinize

3 büyük öğün yapmak yerine küçük küçük yiyin. Sabahları simit yerine bir Juju ya da evde hazırladığınız bir smoothie mesela. Öğleden sonra bastıran şişkinliğe iyi bir çözüm. Öğlen bitkisel ya da hayvasal bir protein mutlaka olsun tabağınızdaki hamur işine çok saldırmayın. Arada belki bir de meyve yersiniz. Sağlıksız atıştırmalıkları elinize almayın aralarda. Meyve, size dokunmadığınızı düşündüğünüz kuruyemişleri bulundurun çantanızda

2.Öğleden sonra yürüyüş yapın

Hayatınızda hareket olması şişkinliğin kesin çözümü diyebiliriz. Öğleden sonraları ufak bir yürüyüş yapabilirsiniz. İş yerinde sürekli oturarak çalışıyorsanız kesinlikle hareketinizi artırmalısınız zaten. Sindirim sisteminizin de ihtiyacı olan bu. Sabah uyandığınızda evde 30 dk ayırabilirsiniz spora, öğlen ufak bir yürüyüş ya da akşam iş çıkışı. Hareket edin mutlaka.

3.Sağlıklı içecekler tüketin

Su için, Juju için, probiyotik içeceklerden faydalanın. Bunlara zaman verin. Bir süre kullandıktan sonra sonucu göreceksiniz.

Gluten, tuz, şeker, süt ürünlerine dikkat. Bol hareket. Sağlıklı içecekler.

Bir deneyin bakalım 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir